Výrobky

Skyspotter pomůže v Etiopii

Společnost LIAZ usiluje o to, aby se jeden z jejích produktů - bezpilotní vrtulník Skyspotter  - uplatnil po celém světě. Jednou ze zemí, která o bezpilotní vrtulník projevila zájem, je Etiopie.  V rámci Programu B2B České rozvojové agentury vzniká studie proveditelnosti, která by měla pomoci v boji proti zkáze, jež likviduje úrodu na jinak úrodných etiopských polích.

Vlivem klimatických změn čelí země nebývalému nárůstu škůdců, především pouštních kobylek a snovačů, které decimují vše zelené. Společně s etiopským partnerem, kterým je Oromia Agricultural Cooperatives Federation, se Liaz zaměřuje nejen na monitoring škůdců pomocí kamer, ale i na možnosti jejich účinné likvidace.

Liberecký výrobce již v Česku otestoval podvěsné postřikové zařízení, které kombinuje dvě přednosti Skyspotteru – létání v nízké výšce a s velkým nákladem. „Klasický letecký postřik není cílený a stává se, že kontaminuje i vodní zdroje. A drony zase nedokáží obhospodařit tak velkou plochu v relativně krátké době, kdy je chemické ošetření nejúčinnější,“ vysvětluje Zuzana Beranová, manažerka projektu.

Kvůli zemědělskému projektu v Etiopii Liaz vyvinul verzi Skyspotter 151 C, kterou lze upevnit na korbu vozu s náhonem 4×4 a během pěti minut stroj připravit k letu.  Na jedno vzlétnutí pak bezpilotní vrtulník z Liberce dokáže ošetřit přes tři hektary pole. Provoz v terénu usnadňuje i pohon dvoutaktního motoru helikoptéry, který obstarává běžný bezolovnatý benzín. Kromě boji proti škůdcům nabízí Liaz ještě další využití pro etiopské farmáře, kterým je takzvané precizní zemědělství. Letecká data mohou posloužit k přesným informacím o úrodnosti půdy a zvýšit tak výnosy.

 

Více informací lze nalézt zde 

Zpět

Kontakty

MODELÁRNA LIAZ spol. s r.o.
Kamenická 743
463 12 Liberec  XXV-Vesec
Czech Republic

Tel.: +420 480 480 911
E-mail: info@modelarna-liaz.cz

Strategie a politika společnosti

 

Certifikáty ISO ke stažení

ISO 9001:2015

    

ISO 14001:2015

    


ZDE NÁS NAJDETE: